Kasza jaglana to nieco zapomniane danie we współczesnej kuchni. Pomimo, że obecnie mamy mnogość różnych dań i produktów warto sobie przypomnieć o tej cudownej potrawie. Przede wszystkim jest to produkt zasadotwórczy, czyli pomaga utrzymać organizmowi właściwe pH. Obecny sposób odżywiania się wielu ludzi prowadzi do zakwaszenia organizmu (chodzi głównie o nadmiar mięsa i cukru), a to z kolei do różnych chorób. Kolejną ważną cechą jest obecność wielu aminokwasów oraz wartościowych cukrów złożonych. Do tego jest źródłem witamin z grupy B, lecytyny oraz soli mineralnych. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, dlatego też może być doskonałym uzupełnieniom diety osób uczulonych na ten składnik. Jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć.
Bardzo ciekawą jej cechą jest to, że odśluzowuje organizm, dzięki czemu może być stosowany w walce z katarem lub mokrym kaszlem, szczególnie dokuczającym w okresie zimowym. W codziennej diecie można włączyć ją, jako wartościowe śniadanie na słodko lub słono, a także, jako dodatek do kotletów czy pulpetów, a nawet ciast. Podstawowy przepis na kasze jaglaną wygląda następująco:
Bierzemy jedną część kaszy i trzy części wody lub mleka. Kasze płuczemy najpierw zimna, a potem wrzącą wodą, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Gotujemy ją na małym ogni z dodatkiem soli, od czasu od czasu mieszając do czasu aż nie wchłonie całej wody.
Tak przygotowaną można podąć na przykład z suszonymi owocami, miodem, owocami surowymi i stworzyć pełnowartościowe śniadanie.
Więcej o kaszy jaglanej – https://portaldlazdrowia.pl/kasza-jaglana/