Tarczyca stanowi centrum dowodzenia metabolizmem. Jej nieprawidłowa praca może powodować różne objawy kliniczne.
Badanie poziomu hormonów tarczycy (tyroksyny i trijodotyroniny) oraz TSH (tyreotropina, wytwarzana jest przez przysadkę i reguluje wytwarzanie hormonów przez tarczycę) powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku.
Szczególnym wskazaniem do ich wykonania są objawy ciągłego zmęczenia, niedokrwistości, a także szybkiego przybierania masy ciała.
Te wydawałoby się niezwiązane ze sobą objawy świadczyć mogą o niedoczynności tarczycy.
TSH oraz fT3 i fT4 (są to wolne frakcje hormonów tarczycy) oznaczane są w próbce krwi żylnej. Ich analiza powinna być przeprowadzana równocześnie, gdyż umożliwi ona ustalenie prawidłowej diagnozy.
Następujące konfiguracje wyników świadczyć mogą o:
1. Podwyższone TSH oraz obniżone stężenie hormonów – niedoczynność tarczycy pierwotna (związana z tarczycą)
2.Podwyższone TSH (ewentualnie w normie), hormony tarczycy ponad górną granicę normy- nadczynność tarczycy wtórna (związana z przysadką lub podwzgórzem)
3. Obniżone TSH oraz podwyższone stężenie hormonów tarczycy- nadczynność tarczycy pierwotna (związana z tarczycą)
4. Obniżone TSH (ewentualnie w normie) oraz obniżone stężenie hormonów tarczycy- niedoczynność tarczycy wtórna (powiązana z uszkodzeniem podwzgórza lub przysadki).
Interpretując wyniki należy pamiętać o tym, że leczenie powinno dotyczyć pacjenta i jego objawów, a nie wyników badań. Choroby tarczycy są częste, ale przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów i wtedy też nie muszą być one leczone.
Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/