Close
Zamek Bolczów

Dolnośląskie zamki

Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji dla turystów. W miasteczkach ( i nie tylko) jest bardzo wiele zabytków, szczególnie ciekawe są stare centra miast o kilkusetletniej zabudowie. Dla miłośników przyrody i gór jest to raj. Góry są niezbyt wysokie, co nie znaczy, że nie są atrakcyjne, wręcz przeciwnie. Miłośnicy pałaców i zamków również znajdą dla siebie miejsca do zwiedzania, praktycznie na każdym kroku. Bardzo często można połączyć miłość do gór z miłością do zamków, ponieważ zamki na Dolnym Śląsku często budowano na szczytach wzgórz.

Przykładem takiego zamku może być zamek Bolczów położony w lesie w Rudawach Janowickich. Są to praktycznie ruiny zamku z drugiej polowy XIV wieku, zbudowanego przez możnego z dworu Bolka II Małego. Na początku XV wieku właściciel zamku popierał ruch husycki, dlatego w czasie wojen został zniszczony przez wojska mieszczan świdnickich i wrocławskich. Został odbudowany i rozbudowany z przystosowaniem do broni strzeleckiej, a połowie XVI wieku wybudowano basteje, co wiązało się z dostosowaniem obrony do ożycia artylerii. Kolejna modernizacja miała miejsce na początku XVII wieku. W czasie wojny ze szwedami zamek został przez nich podpalony i nie został odbudowany. Od tego momentu jest to ruina, która już w XIX wieku wykorzystywano turystycznie budując schronisko i karczmę. Schronisko funkcjonowało jeszcze jakiś czas po wojnie, a dzisiaj są tam tylko ruiny. Zamek jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze nie ma tam żadnej komercji, tylko ruiny. Po drugie ruch turystyczny jest niewielki, chociaż miejsce jest bardzo atrakcyjne.

Oczywiście Rudawy janowickie to nie tylko zamek, ponieważ atrakcji jest bardzo dużo jak na ten niewielki region, którego powierzchnia nie przekracza stu kilometrów kwadratowych. Zamek jest w zasadzie tylko jeden, czyli Bolczów, chociaż na Krzyżnej Górze zachowały się relikty zamku Sokolec. Za to pałaców jest kilkanaście, z czego kilka to prawdziwe perełki. Warty zobaczenia jest niewielki pałac w Ciechanowicach, przepiękny pałac w Wojanowie z XVII wieku, pałace w Karpnikach, w Łomnicy. Na renowację czeka ciekawy pałac w Bobrowie. Rudawy Janowickie to także bardzo ciekawe skałki obecne na większości szczytów, na kilku z nich są platformy widokowe. Skały mają tak pokręcone kształty, że bardzo wiele z nich ma własne nazwy. Niekwestionowaną atrakcja Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka, które powstały po zalaniu wyrobisk starych kopalni rudy. Są rzeczywiście kolorowe, leżą przy szlaku turystycznym i są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Latem, w dobrą pogodę jest tam tłoczno. Więcej o Rudawach janowickich – https://discover.pl/co-warto-zobaczyc-w-rudawach-janowickich/ .